Zi neagră la Terapie Intensivă.1172 de persoane infectate cu COVID-19 sunt internate

FOTO: Alexas_Fotos/Pixabay.com
FOTO: Alexas_Fotos/Pixabay.com

Un nou record negativ a fost înregistrat, sâmbătă, la Terapie Intensivă. 1172 de persoane infectate cu COVID-19 sunt internate, au anunțat autoritățile.

În ultimele 24 de ore au fost raportate 9460 de infectări noi și 129 de pacienți au decedat, transmite Grupul de Comunicare Strategică, potrivit g4media.ro.

Până astăzi, 14 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 353.185 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

239.051 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.460 cazuri noi de persoane infectate cu COVID – 19 Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba76452385,98
2.Arad83962435,6
3.Argeș95652343,18
4.Bacău104231822,35
5.Bihor105223735,95
6.Bistrița-Năsăud43931694,21
7.Botoșani4643842,76
8.Brașov139324155,71
9.Brăila43142002,4
10.Buzău51941032,26
11.Caraș-Severin3659872,8
12.Călărași2749732,27
13.Cluj154686017,66
14.Constanța101503134,76
15.Covasna3216963,47
16.Dâmbovița87361903,37
17.Dolj96012783,71
18.Galați78081122,00
19.Giurgiu28021012,27
20.Gorj3707641,92
21.Harghita4000512,8
22.Hunedoara64311373,2
23.Ialomița3207782,78
24.Iași147823732,92
25.Ilfov99944204,98
26.Maramureș66741083,8
27.Mehedinți2908692,37
28.Mureș88083515,28
29.Neamț7846522,49
30.Olt53711731,89
31.Prahova143923363,87
32.Satu Mare35541353,98
33.Sălaj4532955,97
34.Sibiu99614268,17
35.Suceava112931992,2
36.Teleorman43531192,84
37.Timiș145913976,63
38.Tulcea2155932,15
39.Vaslui6208821,88
40.Vâlcea66031063,15
41.Vrancea4336851,61
42.Mun. București4905612745,18
43.Cazuri noi nealocate pe județe5207145
 TOTAL353.1859.460

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate. Urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.434 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. 

 8.813 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Până astăzi, 8.813 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.11.2020 (10:00) – 14.11.2020 (10:00) au fost raportate  129 de decese. Este vorba de 73 bărbați și 56 femei. Erau pacienți infectați cu noul coronavirus. Ei erau internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dolj, Gorj. Dar si din Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiș, Teleorman, Vâlcea și Vaslui.

120 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități. 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități. Iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.919. Dintre acestea, 1.172 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.667.896 de teste. Dintre acestea, 37.040 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.204  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.836 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.129 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.207  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.532 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.800 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 935 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 noiembrie a.c., 7.940 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.246.375 de lei.

Cetățeanul TV

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here