Ilie Năstase despre Simona Halep, campioană la Wimbledon: cel mai istoric rezultat al tenisului românesc

Victoria obţinută în finala turneului de la Wimbledon este cel mai istoric rezultat al tenisului românesc, a spus Ilie Năstase despre Simona Halep.

Fostul candidat la Primăria Capitalei din 1996 consideră că Halep trebuie să se concentreze de acum încolo doar pe turneele de grand slam şi să nu se gândească la clasamentul mondial.

“Cred că e cel mai istoric rezultat al tenisului românesc. O felicit pe ea şi pe părinţii ei. Dacă rezultatul ăsta este bun şi pentru ţară cu atât mai mult. Dar în primul rând este meritul ei, nu e meritul României. Simona trebuie să se concentreze numai pe grand slamuri. A fost numărul unu. US Open trebuie să fie pentru ea următorul grand slam câştigat”, a spus Năstase la Pro X, citat de News.ro.

Ilie Năstase despre Simona Halep. Nu se aștepta la o victorie atât de categorică

El a precizat că nu se aştepta ca Simona Halep să o învingă atât de categoric pe Serena Williams. Năstase a mai spus că Halep face parte din galeria celor mai mari sportivi români. “Şi o să continue. Nu o să se oprească aici”, a adăugat fostul sportiv.

Simona Halep, locul 7 WTA, a câştigat turneul de la Wimbledon, al doilea grand slam din carieră, după ce a învins-o sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Serena Williams, locul 10 WTA, după numai 55 de minute de joc.