Eveniment cultural de amploare în Sectorul 5. Când începe Festivalul național de teatru pentru tineret „Ștefan Iordache”

Au mai rămas doar câteva zile până când Primăria sectorului 5, prin Centrul Cultural și de Tineret „Ștefan Iordache”, va deschide Festivalul Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache”, ajuns la cea de a IV-a ediție.

Festivalul Național de Teatru pentru Tineret Ștefan Iordache, organizat de Primăria Sectorului 5 prin Centrul Cultural și de Tineret Ștefan Iordache, se desfășoară sub patronajul Ministerului Culturii.

Inițiat în anul 2019, în memoria marelui actor Ștefan Iordache, festivalul se va desfășura în perioada 31 octombrie – 3 noiembrie 2022.

Festivalul Național de Teatru pentru Tineret Ștefan Iordache, găzduit de Teatrul Bulandra

Pe parcursul a patru zile de desfășurare, spectacole de teatru, evenimentul reunește workshop-uri și recitaluri. Toate vor fi găzduite de Teatrul Municipal Lucia Sturdza Bulandra, în Sala Liviu Ciulei.

În cadrul festivalului-concurs vor participa 10 trupe de teatru și 12 studenți, atât din București, cât și din Iași, Constanța, Năvodari și Târgu-Mureș.

Edițiile anterioare ale festivalului au găzduit peste 2000 de participanți din București și din țară, iar numărul de elevi și studenți înscriși este în creștere în fiecare an.

Cum se va desfășura Festivalul Național de Teatru pentru Tineret Ștefan Iordache

Potrivit Primăriei Sectorului 5, concursul din cadrul festivalului este împărțit pe două secțiuni: individual și trupe.

Secțiunea individual presupune participarea la concurs a studenților din cadrul instituțiilor de teatru din București și din țară prin prezentarea unui monolog.

Secțiunea trupe se adresează tuturor elevilor din ciclul liceal, din București și din țară. Aceștia participă la concurs prezentând un spectacol de teatru.

Cine va juriza concurenții

Juriul este alcătuit din personalități marcante ale teatrului: actorul Marius Bodochi, teatrologul și criticul de teatru Ludmila Patlanjoglu și actorul Lari Giorgescu.

Cea de-a IV-a ediție găzduiește spectacole invitate în ficare seară.
Scena festivalului de anul acesta așteaptă publicul cu recitaluri și spectacole de excepție: Recital extraordinar Horțiu Mălăele – „SUNT UN ORB”, spectacol U.N.A.T.C „Împăratul muștelor”, recital artistic marca Adrian Nour & Trio Zamfirescu și spectacolul „Aproape” realizat de Teatrul Excelsior.

Programul complet al evenimentului îl găsiți pe paginile de facebook ale instituțiilor Centrul Cultural și de Tineret Ștefan Iordache, Comunicare Primăria Sector 5 și www.cultural5.ro.
Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

Programul Festivalului Național de Teatru pentru Tineret Ștefan Iordache

31 OCTOMBRIE

            CONCURS:

13:30    Alexandru Cruceru – secțiunea individual

            Universitatea Hyperion, Actorie – Anul I

Moment: Angel Radiosmonolog Rică Venturiano din O noapte furtunoasă, de I. L. Caragiale

13:40    Ștefan Theodor Radu – secțiunea individual

            U.N.A.T.C.  I. L. Caragiale, Anul III

Moment artistic după Tick, tick, boomde Jonathan Larson

14:05    Anamaria-Alessandra Petroșca – secțiunea individual

            Universitatea Hyperion, Master anul II

            Moment: Despre extincția voluntară a speciei umane, de Matei Vișniec

14:15    Fabian Ciobanu – secțiunea individual

            U.N.A.T.C.  I. L. Caragiale, Anul III

            Moment: Bănișorii mei – monologullui Harpagon din Avarul, de Moliere

14:30    Acting Up – secțiunea trupe

            Coordonatori: Diana Mănăilă, George Lepădatu

            Spectacol: Semne de bună purtare, de Rajiv Joseph

15:35    AICI – secțiunea trupe

            Asociația Cultural Artistică Teen Talent, Constanța – coordonator Tiberiu Roșu

            Spectacol: Harap Alb-Poveste de cartier, de Sabina Balan

16:45    ARTYOU – secțiunea trupe

            Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” – Iași, coordonator Denisa Cernat

            Spectacol: O poveste de familie

SPECTACOL INVITAT:

18:30    Recital artistic: Adrian Nour & Trio Zamfirescu

1 NOIEMBRIE

            CONCURS:

12:00    Andrei Rădulescu – secțiunea individual

            Universitatea Hyperion – Artele Spectacolului de Teatru, Anul III

            Moment: Sex, Drugs, Rock & Roll, de Eric Bogosian

12:20    Irina Mihai Munteanu – secțiunea individual

            Universitatea Hyperion – Artele Spetacolului, Anul III

            Moment: Secretul succesului

12:40    Sorin Manea – secțiunea individual

            Universitatea Hyperion – Actorie, Anul III

            Moment: Monolog Mihai – Iată femeia pe care o iubesc, de Camil Petrescu

12:55    Tudor Andrei Ostafie – secțiunea individual

            Universitatea Hyperion – Actorie, Anul II

            Moment: Medeea sau Despre Mânie, de Seneca

13:15    Club Năvodari – secțiunea trupe

C.N.A. Regina Maria, Constanța – coordonator Elena Baciu

Spectacol: Familia Tot, după Orkeny Istvan

14:30    Trupa AS – secțiunea trupe

            Colegiul Național Gheorghe Lazăr, coordonator Andrei Gheorghe

            Spectacol: Clasa noastră, adaptare după Tadeusz Slobodzianek

15:40    AMPRENTE – secțiunea trupe

            Colegiul Grigore Antipa, Brașov – coordonator Anca Maria Băcanu

            Spectacol: Zbor

16:40     CHAPLIN – secțiunea trupe

            Coordonator Alexandru Matei

            Spectacol: Wanda Petroskovna

            SPECTACOL INVITAT:

19:00    U.N.A.T.C.

Spectacol Împăratul muștelor, adaptare după William Golding

Regia: Jum Rubin          

2 NOIEMBRIE

            CONCURS:

12:00    Elena-Maria Chiriță – secțiunea individual

            Universitatea de Arte din Târgu-Mureș – Artele spectacolului, Anul II

            Moment: Multe minciuni false, după Tudor Mușatescu

12:20    Alex Marian Gabera – secțiunea individual

            Universitatea de Arte din Târgu-Mureș – Artele spectacolului, Anul III

            Moment: Monolog Fredrik din Pelicanul, de August Strindberg

12:40    Oana Maria Tudoran – secțiunea individual

            Universitatea de Arte din Târgu-Mureș – Regie

            Moment: Bucăți de suflet, de Laurențiu Budău

13:00    Daria Brojban – secțiunea individual

            Universitatea Hyperion – Actorie, Anul II

            Moment: adaptare după Menajera – S-a întâmplat într-o joi, de Elise Wilk

13:20    TUTTI FRUTTI – secțiunea trupe

            Liceul Teoretic Bilingv Miguel de Cervantes, coordonator Ștefan Lupu

            Spectacol: Cabaretul cuvintelor, de Matei Vișniec

14:45    SHAKESPEARE – secțiunea trupe

            Colegiul Național Ita Wegman – coordonator Dorin Eugen Ionescu

            Spectacol: Toată lumea vorbește despre Jamie, de Tom MacRae și Jonathan Butterell

16:15    VICTORY OF ART – secțiunea trupe

            Coordonator Julieta Georoiu

            Spectacol: Încercările lui Robin Hood

            SPECTACOL INVITAT:

19:00    Recital extraordinar Horațiu Mălăele – SUNT UN ORB

3 NOIEMBRIE

18:00    FESTIVITATEA DE PREMIERE

            SPECTACOL INVITAT:

19:00    TEATRUL EXCELSIOR

Spectacol: APROAPE (Almost, Maine – de John Cariani)

            Regia: Eugen Gyemant

Cetățeanul TV

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here