David Popovici, campion european la juniori la proba de 200 m liber

Sportivul David Popovici a câştigat, miercuri, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului European de nataţie pentru juniori de la Otopeni.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:45.45.

Pe locul doi s-a clasat italianul Lorenzo Galossi, cu timpul 1:47.71, iar pe trei a terminat britanicul Jacob Whittle, cu timpul 1:47.71.

Popovici a câştigat aurul european la juniori şi marţi, la ştafetă masculin 4X100 m liber.

Încă o competiţie

În această seară, de la ora 18.57, David Popovici va concura în finala la 4X100 m liber ştafetă combinată, alături de Ştefan Cozma, Anastasia Bako şi Irina Preda.

CITEŞTE ŞI: David Popovici, recompensat de Guvern: Câţi bani va primi sportivul

Echipa România a câştigat medalia de aur în proba de ştafetă masculin 4×100 m liber, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni.

Echipa masculină a României (David Popovici, Vlad-Ştefan Stancu, Ştefan Cozma, Patrick-Sebastian Dinu) a cucerit medalia de aur la Campionatul European de nataţie juniori de la Otopeni, în proba de ştafetă 4×100 m liber.