S-a stabilit una dintre finalistele Cupei României la fotbal

Voluntari-Tamaș-Fotbal

FC Voluntari va juca a doua finală de Cupă a României din istoria sa, după ce în 2017 a cucerit trofeul, învingând în ultimul act Astra Giurgiu.

FC Voluntari s-a calificat în finala Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe FC Argeş cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, în deplasare, la Piteşti, într-un meci din manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

FC Voluntari, care în tur a câştigat cu 2-0, s-a impus prin golul marcat de Florin Achim (85 – penalty), după un fault comis de Deian Boldor asupra lui Helder Tavares.

În cealaltă semifinală, Universitatea Craiova o va întâlni pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, joi 12 mai, de la ora 19:30.

În tur, Sepsi OSK s-a impus cu 2-1.

Finala Cupei României la fotbal va avea loc pe 19 mai, de la ora 20:30, pe stadionul Rapid-Giuleşti din Bucureşti.