FC Voluntari a câștigat în premieră Cupa României. Felicitările primarului Gabriela Firea

FC Voluntari a învins sâmbătă seara la Ploieşti echipa Astra Giurgiu, scor 6-4, la loviturile de departajare, şi a câştigat în premieră Cupa României. Performanța a fost salutată de primarul general Gabriela Firea, soția primarului din Voluntari, Florentin Pandele.

Astra Giurgiu a deschis scorul prin Ioniţă, în minutul 36, dar FC Voluntari a reuşit egalarea prin Marinescu, în minutul 83, din penalti.

La loviturile de departajare, pentru FC Voluntari au marcat Ad. Bălan, Marinescu, Voduţ, Ivanovici şi C. Achim. Pentru Astra Giurgiu au înscris Fabricio, Săpunaru şi Seto, iar Al. Stan a ratat.

FC Voluntari: Balauru – Maftei, Balaur, Cazan (C. Achim ’63), Acsinte – Novac (Voduţ ’76), C. Lazăr – Căpăţână, Marinescu, Popadiuc (Ivanovici ’46) – Ad. Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Astra Giurgiu: Lung – Al. Stan, Săpunaru, Fabricio, Junior Morais – Seto, Lovin (Piţian ’79) – Al. Ioniţă, Budescu, Teixeira (Nicoară ’62) – S. Buş (Florea ’75). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Căpăţână ’49, Ivanovici ’52, C. Lazăr ’80, Ad. Bălan ‘114 / S. Buş ’63, Săpunaru ’88, Al. Stan ‘106. Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Vasile Marinescu, Mircea Grigoriu (asistenţi) – Alexandru Tudor (rezervă). Observatori: Nicolae Grigorescu, Octavian Goga.

La partida de pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti au asistat 9.274 de spectatori. Acesta a fost ultimul meci al antrenorului Marius Şumudică la Astra Giurgiu şi ultimul din carieră pentru Florin Lovin.

„Cupa României merge la Voluntari!!! Felicitări, FC Voluntari!!!! Ați făcut istorie!!! Felicitări tuturor fotbaliștilor, antrenorului, staff-ului tehnic, susținătorilor și celor care au crezut în șansele unei echipe tinere dar entuziaste și muncitoare!!! Doamne-ajută!!!”, a scris Gabriela Firea pe Facebook.